HomeВійнаВійна в Україні: Які країни Європи зберегли нейтралітет

Війна в Україні: Які країни Європи зберегли нейтралітет

Фінляндія та Швеція наближаються до подання заявки на членство в НАТО в той час, коли Росія веде війну проти України, а список «нейтральних» країн, не пов’язаних союзами в Європі, схоже, скорочується.

Занепокоєння безпекою, спричинене війною, змінило погляди Фінляндії та Швеції та змусило інші традиційно «нейтральні» країни переосмислити, що насправді означає для них цей термін.

“Це ключовий момент, коли йдеться про нейтралітет – для різних людей це означає різні речі”, – сказав історик Самуель Крайсінья з Амстердамського університету.

Країни Євросоюзу зобов’язалися допомагати один одному в галузі оборони у разі нападу ззовні, але ця обіцянка залишається здебільшого лише на папері, оскільки сила НАТО затьмарює погляди блоку на колективну оборону.

Ось погляд на деякі країни, які прописали «нейтралітет» у своїх законах чи взагалі вважаються нейтральними.

Швейцарія

Ймовірно, найвідоміша нейтральна країна в Європі – це Швейцарія. Він закріплює нейтралітет у своїй конституції, і десятиліття тому швейцарські виборці вирішили не вступати до Європейського Союзу. Але в останні тижні після підтримки санкцій ЄС проти Росії швейцарському уряду було важко пояснити свою концепцію нейтралітету, а останнім часом швейцарський нейтралітет став предметом щоденного аналізу в місцевих ЗМІ.

Швейцарія навряд чи ще більше відхилиться від свого нейтралітету. Уряд уже вимагає від Німеччини не відправляти в Україну швейцарську військову техніку.

Популістська ультраправа партія, що має найбільшу кількість місць у парламенті, не наважується вводити нові заходи проти Росії, а швейцарці енергійно захищають свою роль посередників між воюючими сторонами та центру гуманітарної діяльності та прав людини. Нейтралітет допомагає покращити цю репутацію.

Австрія

Нейтралітет Австрії є ключовим компонентом сучасної демократії. Оголошений Австрією військовий нейтралітет був однією з умов виходу союзних військ із країни у 1955 році та відновлення її незалежності.

З початком війни Росії в Україні канцлер Карл Нехамер встановив тонкий баланс у австрійській позиції. Він сказав, що країна не планує змінювати свій статус безпеки, але сказав, що військовий нейтралітет не обов’язково означає моральний нейтралітет і сказав, що Австрія рішуче засуджує дії Росії в Україні.

Ірландія

Нейтралітет Ірландії вже давно знаходиться у сірій зоні. Раніше цього року прем’єр-міністр Міхал Мартін резюмував позицію країни так: «Ми не політично нейтральні, але зберігаємо військовий нейтралітет».

Війна в Україні відродила суперечки, що означає нейтралітет Ірландії. Дублін запровадив санкції проти Росії та направив Україні допомогу, до якої не входила смертоносна зброя.

Ірландія бере участь у бойових групах ЄС, із якими блок намагається об’єднати свої збройні сили.

Кройзінья, співавтор книги Кембриджського університету «Історія Першої світової війни» та автор статей про нейтралітет, припустив, що чим більш схожими будуть членства в ЄС та НАТО, тим краще для блоку представлятиметься геополітична сила».

Мальта

У конституції Мальти зазначено, що невеликий середземноморський острів офіційно нейтральний, дотримуючись політики «неприєднання та відмовитися від участі у будь-яких військових союзах». Опитування, проведене на замовлення міністерства закордонних справ та опубліковане за два тижні до російського вторгнення, показало, що більшість респондентів виступають за нейтралітет, і лише 6% проти.

The Times of Malta повідомила минулої середи, що під час офіційного візиту до країни президент Ірландії Майкл Хіггінс наголосив на важливості ідеї «позитивного» нейтралітету і разом зі своїм мальтійським колегою Джорджем Вела засудив війну в Україні.

Кіпр

Кіпро-американські відносини значно розвинулися за останнє десятиліття, але ідея членства в НАТО залишається на порядку денному принаймні на даний момент.

Президент етнічно розділеної острівної держави заявив у суботу, що «надто рано» навіть думати про такий крок, який неминуче зустріне сильний опір з боку Туреччини, що конкурує.

Багато кіпріотів, особливо з лівими переконаннями, продовжують звинувачувати НАТО у фактичному поділі країни після турецького вторгнення в середині 1970-х років. У той час Туреччина була членом НАТО, і альянс нічого не зробив для запобігання воєнним діям.

Великобританія, яка є стабільним членом НАТО, має дві суверенні військові бази на Кіпрі, які мають передову точку прослуховування на східному узбережжі. Вони також наймають військовослужбовців США.

Кіпр також хоче зберегти свій нейтралітет і дозволити російським військовим кораблям дозаправлятися в кіпрських портах, хоча цей привілей був скасований після початку війни в Україні.

Свіжі новини

Схожі новини